Domain Değeri Sorgulama

Domain Değeri Sorgulama
0 174

Domain değeri sorgulama nasıl yapılır? Domain bir sitenin Türkçe karşılığıyla alan adını ifade etmektedir. İnternet üzerinde içerik üreten hemen her kullanıcı belli bir domaine sahip olmalıdır. Bu domain araması ile site etkileşimi sağlanabilmektedir. Eğer bir site kurduysanız sitenizin alan adını oluşturmalısınız. Bunun için alan adı değeri belirleyen ve belli bir ücretle alan adı alınabilen birçok site bulunmaktadır.

Oluşturmuş olduğunuz site için domain seçerken domain değeri sorgulama işlemi ile alacağınız domain daha öncesinde satın alınmışsa bunun için yüklü bir ödeme söz konusu olabilmektedir. Ancak kendi ürettiğiniz ve hiç kullanılmamış bir alan adı gayet ucuz fiyatlardan kullanılabilmektedir.

Domain Değeri Sorgulama
Domain Değeri Sorgulama

Domain Değerleme Aracı

Domain değerleme aracı ne işe yarar? Domain aracı sitenizde belirlenen domainin tahmini etkileşim oranını belirleyerek buna uygun bir fiyatlandırmada bulunmaktadır. Ayrıca alakalı diğer alan adı değeri ve örneklerinin yüksek olması halinde domain değerinde de artış görmek mümkündür. Domain değerleme aracı bulunan herhangi bir siteden istediğiniz aramayı yaparak net bir fiyat bilgisi almak mümkündür.

Site Değeri Hesaplama

Site değeri hesaplama işlemi için birçok farklı yöntem kullanılabilir. Öncelikle bir sitenin değerli olmasını sağlayan içeriğinde bulunan yazılar, oluşturulmuş sayfa düzenlemesi ve kategorilerdir. Aslında bir site değeri içerik miktarı ve etkileşim oranıyla hesaplanmaktadır. Bunun için sitenizin verilerine ulaşabileceğiniz Google Analytics ve Google Search Console gibi veri incelemesi yapan siteleri tercih edebilirsiniz.

Site değeri artış gösteren kullanıcılar alan adı da kullanılarak sitelerini satışa çıkarabilmektedir. Bunun için satın almayı teklif eden kişiler site değeri hesaplama sitelerinden minimum ve maksimum site değeri ölçerek belli bir fiyat teklifinde bulunurlar. Elbette satış site sahibinin insiyatifine bağlıdır.

Domain Değeri Sorgulama
Domain Değeri Sorgulama

Da Değeri Sorgulama

Sitelerin belli bir Da Pa değeri bulunmaktadır. Bu değerleme almış olduğunuz site trafiği ve oluşturulan site kalitesini temsil etmektedir. Da değeri sorgulama ile alınan sonuçlarda belli bir ölçek kullanılmaktadır. Bu ölçeğe göre en kötü kaliteye sahip siteler 0 ile 10 arasında en iyi kaliteye sahip sitelerde 90 ile 100 arasında değerlendirilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.