Dosya Yüklerken Maksimum Dosya Boyutu Nedir?

Dosya Yüklerken Maksimum Dosya Boyutu Nedir?
0 249

İnternet sistemleri üzerinden dosyalar çeşitli depolama alanlarında arşivleniyor ya da başka sistemlerle paylaşılıyor. Arşivleme ya da paylaşım için dosyaların sisteme yüklenmesi gerekiyor. Dosya yüklerken maksimum dosya boyutu nedir? Yüklenecek olan dosyanın türü, yükleneceği sistem özellikleri, dosya boyutlarının farklı olmasına neden oluyor. Dosya paylaşım sistemleri, belirli bir boyut sınırlaması getirerek belirlenen boyuttan fazla olan dosyaların yüklenmesine izin vermiyor.

Dosya Boyutu Nedir?

Dosya boyutu, bir dosyanın, bilgisayardaki sabit sürücü üzerinde kapladığı alandır. Dosyaların boyutların temel birimi bayt’tır ve dosya formatına ve içeriğine göre boyutlar değişir. Görüntü dosyalarının boyutları daha büyüktür. Bilgisayarların dosyalama format sistemine göre dosya yükleme boyutları değişebiliyor.

 Dosya Yüklerken Maksimum Dosya Boyutu Nedir?

Dosya Yüklerken Maksimum Dosya Boyutu Nedir?

Dosya Yükleme Boyutu

Bilgisayar sistemlerinde dosya yükleme boyutu, yüklenecek sunucu ve sisteme göre değişiyor. Bilgisayarların sabit sunucularına, depolama alanı kapasitesi kadar dosya yüklenebilirken, sunuculara ayrılan bölüm ve desteklenen dosya kapasitesi kadar yükleme yapılır. Sunucularda maksimum dosya yükleme boyutu genelde 512 MB olarak belirlenir. Dosya kapasitesi belirlenen orandan yüksek olduğunda yükleme hatası meydana gelir.

Dosya Formatları

Belge, resim, video, sunu, grafik gibi çeşitli çalışmalar için dosya oluşturulur ve her belge türünün dosya formatı farklıdır. Bilgisayardaki sabit sürücü dosya formatları şunlardır.

  • Ntfs,
  • Fat 16/32,
  • Exfat,
  • Hpfs,
  • Dos,
  • Hfs,

İşletim sistemlerine göre farklı dosya formatları kullanılıyor. Her dosya formatı, oluşturulan dosya öbek sistemine göre yüklenecek dosya boyutlarının da farklı olmasını sağlıyor.

Sunuculara Dosya Yükleme

Büyük bilgisayar sistemleri ya da web siteleri sunucular üzerinden çalışır. Sunucular yüklenecek olan dosya sistemleri belirli formatlara dönüştürür ve sıkıştırma yöntemi ile daha az yer kaplamalarını sağlar. Php sunucularda normal dosya yükleme boyutu 128 MB olarak ayarlanmıştır. Business plan için ise 256 MB’a kadar dosya yükleme yapılabiliyor.

Dosya Paylaşımları

E-posta ya da farklı paylaşım sistemleri üzerinden dosya boyutları sınırlı olarak yükleme yapılabiliyor. Çeşitli dosya paylaşım sistemleri, anlık dosya yükleme işlemlerinde dosya boyutlarının 1000 MB yani en fazla 1 GB olabileceğini belirtiyor. E-posta sistemlerinde maksimum dosya boyutu 25 MB olarak sınırlandırılabiliyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.