Mobil Oyun İçin Hangi Program?

Mobil Oyun İçin Hangi Program?
0 362

Son on senede akıllı telefonlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Daha önce çok fazla cihazla yapabildiğimiz işleri artık akıllı telefonlar aracılığıyla yapabiliyoruz. Bu işlerden bir tanesi de oyun oynamaktır. Akıllı telefonlar oturduğumuz yerden kolayca oyun oynayabilmemizi sağlıyor.

Mobil cihazlar için uygulama geliştiricileri yıllardır oyun geliştiriyor. Mobil oyun geliştirmek isteyen ama deneyimli olmayan kişiler tarafından mobil oyun geliştirme ortamları merak ediliyor. Bu yazımızda Mobil oyun için hangi program? Sorusunun cevabını arayacağız.

Unity

En iyi Mobil oyun geliştirme motorları içinde yer alan Unity sıkça kullanılan bir motordur. Unity Technologies tarafınca başlatılan platformlar arası bir oyun motorudur. Bu platform, ilginç 2D ve 3D oyun geliştirme özelliklerini kullanarak insanların kendi oyunlarını oluşturmasına ve ekibinizle birlikte çalışmanıza olanak verir. Unity platformu birçok platform tarafından da desteklenir.

Bu platformları şöyle sıralayabiliriz:

  • iOS
  • Android
  • Tizen İşletim Sistemi
  • Fire
  • Windows Phone

Yukarıda sayılan mobil işletim sistemleri için Unity üzerinde oyun tasarlamak mümkündür.

Mobil Oyun İçin Hangi Program?
Mobil Oyun İçin Hangi Program?

Unreal Engine

Unity gibi hem masaüstü hem de mobil cihazlar için oyunların tasarlanabildiği Unreal Engine birçok ünlü oyunun yapımında kullanıldı. Kodlamaya gerek olmadan oyun yapmayı mümkün kılan oyun motoru ile fazla deneyimi olmayan oyun geliştiricilerini de teşvik ediyor.

GODOT Engine

Sürükle bırak mantığı ile çalışan oyun motoru Godot Engine ile çok nitelikli 2D ve 3D oyunlar yapabilirsiniz. Oyun yapma programları arasında en fazla kullanılan ve en kolay olan yazılımlardan biridir. Programda kullanılan yazılım dili ise DGScript olarak söylenebilir.

Godot Engine çok değişik işletim sistemi ile uyumlu çalışabilir. Bunlar arasında Windows, MAC OS, Android, Linux, IOS işletim sistemleri yer almaktadır. Tam sürüm olarak ücretsiz bir oyun geliştirme programı arıyorsanız sizin için en iyi seçenek GODOT Engine olacaktır.

Buildbox

Buildbox programı basitliği sayesinde oyun geliştirmelerdeki geri dönüş süresi diğer oyun motorlarına göre oldukça hızlıdır. Program tamamen grafik ara yüz üzerinden ilerlediğinden dolayı herhangi bir kodlama bilgisi de gerekmemektedir. Bu da az deneyimli geliştiricileri teşvik etmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.