Prodüksiyon Nedir?

0 92

Prodüksiyon nedir? bakıldığı zaman kelime olarak üretim anlamına gelir ve genel olarak televizyon programı, sinema filmi, gösteri, video içerikleri, fotoğraf çekimleri gibi alanlarda hizmet veren eylemlere denir. Örnek verilecek olursa günümüzde Warner, Universal, Sony, Disney gibi firmalar genel olarak prodüksiyon ajanslarıdır. Prodüksiyon firmaları birçok açıdan hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir.

Proje bazlı veya yıllık olarak yapılan anlaşmalarla birlikte farklı firma ve kuruluşların tanıtım filmi, web hizmetler, müzik, imaj ve metin gibi ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Özellikle yer alan televizyon kanalları daha fazla izleyici çeker ve firmalardan daha yüksek oranda reklam almak için şirketlerle anlaşırlar.

Prodüksiyon Nedir?
Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon Ne İş Yapar?

Temel olarak prodüksiyon ne iş yapar bakıldığında internet içeriklerine, TV programlarına içerik üreten kişilerdir. Genel olarak bir şirket olarak çalışırlar. Video ajansı ise firmaların hareketli görsel ihtiyaçlarını giderdikleri alanlardır. Bu yerler firmalarla uzun süreli sözleşme yapar ve tüm video içeriklerini üretmektedir. Prodüksiyon ne iş yapar bakıldığı zaman,

  •  Genel olarak sinema film çekimleri, radyo programları, TV programları, tanıtım filmleri gibi birçok unsurları kapsar.
  •  Genel olarak ajanslar ile sağlanır ve herhangi bir reklam filimi açısından gerekli olan tüm ekipmanlar, bireyleri sağlar.
  • Ajanslar prodüksiyon hizmetlerini eksiksiz ve sorunsuz olarak sunulur ve kameramanların sisteminde, oyuncu ve ortama kadar tüm etkenler sağlar.
  •  Sağlanacağı ajanslarda kameraların ve diğer tüm içeriklerin kaliteli olması gerekir aksi takdirde verilmek istenen hizmetler istenildiği gibi olmayabilir.

Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon Şirketi Nedir?

Bakıldığı zaman kameramanlardan, ses sistemine, oyunculardan ortama kadar tüm etkenler prodüksiyon sistemini oluşturmaktadır.  Gerçekleştirilecek olan filme göre uygun kameralar seçilir, ortama uygun ışıklandırmalar sağlanırken ses ortama uygun olarak seçilir, çekim için bu unsurlar sağlanır ve hizmet verilir.

Prodüksiyon nasıl yapılır durumlarında kişiler sinema filmi, reklam filmi gibi içerikler üretmek istediği zaman firmalarla anlaşabilirler. Böylelikle kafalarında hayal ettikleri şekilde filmleri oluşturulma konusunda yardım alabilir ve aktarmak istediğiniz içerikleri kitlelere başarılı bir şekilde aktarabilir ve istediğiniz prodüksiyon hizmetlerini sağlanabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.