Telefonumuzun İzlendiğini Nasıl Anlarız?

Telefonumuzun İzlendiğini Nasıl Anlarız?
0 326

İzleme uygulamaları ve casus yazılımlar yüksek bir risktir ve birçok insan için gizliliklerinin ihlal edilişi son derece kötü bir durumdur. Telefonunuzda bir izleme uygulaması olup olmadığını saptamak ve bu konuda ne yapabileceğinize dair ipuçlarımızı bu yazımızda görebileceksiniz.

Telefonun Dinlenmesini Engellemek İçin Ne Yapılabilir?

İzleme uygulamaları ve casus yazılımlar yükleme telefonunuza doğrudan erişim gerektirir; bundan ötürü bunu önlemenin en kolay yöntemi telefonunuzu size yakın ve güvenli bir yerde tutmanızdır. Telefonunuzu her yere götüremeyeceğinizden dolayı tahmin edilmesi çok zor bir PIN kodu belirlemek gerekiyor. Doğum günü, evlilik yıldönümü, adres bilgileri ya da buna benzer kombinasyonlar olmaması önerilmektedir. Zaten girdiğiniz uygulamalarda şifrenizi belirlerken bu tür konulara dikkat edilmesi gerektiğini söylemektedir.

Telefonumuzun İzlendiğini Nasıl Anlarız?
Telefonumuzun İzlendiğini Nasıl Anlarız?

Dinlendiğimi Nasıl Anlarım?

Telefonunuzun sizin girişiniz olmadan sizi takip ettirdiğini ve her işleminizi raporladığını gösteren bir dizi işaret mevcut olabilir. Batarya olması gerekenden çok daha hızlı azalıyor ve telefon kullanılmadığında bile ısınıyor mu? Ekranı kapatmaya çalışıldığında yanıyor ya da hiçbir şey yapılmadığı halde ısınmaya başlıyor mu?

Telefonun Dinlendiğini Anlamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Telefonun dinlendiğini anlamak için birçok yol vardır.

Aşağıdaki listede bu yollarla ilgili birçok örnek verilmiştir:

  • Uygulamaları normalden daha mı yavaş çalıştırıyor?
  • Arka planda çalışan yabancı uygulamalar var mı?
  • Kapanması çok mu uzun sürüyor?

Eğer ki siz de yukarıda durumlardan bir tanesini yaşıyorsanız telefonunuzun dinlenme olasılığı mevcuttur. Tabi ki bu durum kesinlikle dinlendiğiniz anlamına gelmez. Ancak bu durumlardan birkaç tanesini sık sık yaşıyorsanız telefonunuzun dinlendiği olasılığını düşünmeniz gerekir.

Bunlar tek başına izleme uygulamalarını gösteren işaretler olmayabilir, ancak aşağıdakilerden bazılarıyla birlikte görülüyorlarsa, telefonunuz sizden bir şey saklıyor demektir. Telefon dinlenme gibi bir durum varsa bu durum anlaşıldıktan sonra hemen kamu görevlilerine haber verilmelidir. Kendi başınıza bir şey yapmak kendinizi tehlikeye atacaktır.

Eğer ki kamu görevlilerine haber vermezseniz daha kötü durumlara düşme ihtimali de mevcuttur. Yetkililer telefon dinlenme durumlarında kişilere yardımcı olarak durumu çözmekte ve dinleyen kişileri de takibe almaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.