Windows Program Kaldırma Aracı

Windows Program Kaldırma Aracı
0 316

Kullanıcılar, bilgisayarlara birçok uygulama ve eklenti yüklemekte. Bazen yüklenen bu uygulamalar kaotik bir şekilde birikip, kullanıcının canını sıkabiliyor. Bu durumlarda temizlik yapmak bilgisayarın performansı arttırmak ve bilgisayarın hafızasında yer açmak için oldukça önemlidir. Bilgisayara yüklenen programlar çerez dosyaları ile birlikte kaydediliyor. Uygulamaların verileri bazı dosyalarda kaydediliyor.

Bu genellikle, uygulamaların kurulu olduğu dizinde bulunmaktadır. Bilgisayarda yüklü uygulamaları kaldırmak için internetten ek bir uygulama indirmenize veya format atmanıza gerek yok. Format atmak daha ciddi bir temizlik ve sıfırlama için gereklidir. Eğer sadece gereksiz uygulamalardan kurtulmak, bilgisayarda bir miktar hafıza açmak ve bilgisayarı rahatlatmak istiyorsanız bunun için gereksiz uygulamaların bir kısmından kurtulmanız yeterli olacaktır.

Windows Program Kaldırma Programı

İnternetten herhangi bir program yüklemek yerine bilgisayarda mevcut olan denetim masasından program kaldırma gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit. Aşağıdaki adımları takip ederek bilgisayarınızdaki programların listesine ve programları kaldırabileceğiniz bölüme erişebilirsiniz.

  • Başlangıç butonuna basarak arama bölgesine Denetim Masası yazınız ve uygulamaya gidiniz.
  • Programlar başlığı altında bulunan Program Kaldır butonuna basarak bölüme ilerleyiniz.
  • Çıkan listede dilediğiniz uygulamanın üzerine 2 defa tıklayarak kaldırınız.

Uygulama kaldırma işlemi bu kadar basit. Aynı zamanda onarma işlemleri gibi işlemleri bu bölümden gerçekleştirebilirsiniz. Bazı uygulamaları kaldırdıktan sonra bilgisayarın yeniden başlatma işlemi yapması gerekebilir. Bu sebepten dolayı kısa bir restart sonrası uygulama kaldırmaya devam edebilirsiniz.

Windows Program Kaldırma Aracı
Windows Program Kaldırma Aracı

Windows Program Dosyaları Silme

Bilgisayarınıza yüklediğiniz herhangi bir uygulamayı denetim masasından rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Bazen uygulamalar kaldırıldıktan sonra bazı uygulama dosyalar bilgisayarınızda kalmakta ve bir çöp izlenimi taşımakta. Bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayan bu eski program dosyalarını bilgisayardan temizlemeniz bilgisayarınız için iyi olacaktır. Boş yere hafıza işgali kimseyi mutlu etmeyecektir.

Bunu isterseniz elle, isterseniz internette bu işlem için hazırlanmış programlar sayesinde yapabilirsiniz. Temizliği elle yapmak için, uygulamayı kurduğunuz dizine giderek orada klasör isimlerini okuyarak ve gereksiz klasörleri silerek temizlik yapabilirsiniz. Daha detaylı ve profesyonel bir temizlik için CCleaner gibi uygulamalar kullanarak basit bir şekilde detaylı temizlikler yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.